Lucie Čapková

Celý život mne provází výtvarná tvorba, tanec a intuitivní hudba.

Od dětství mne vede a inspiruje příroda, původní kultury přírodních národů, zpočátku severoameričtí indiáni plání - jejich život a rituály propojené s přírodou, Matkou Zemí  a vším, co nás přesahuje. Skrze tuto krásnou kulturu a jejich úctu k Matce Zemi jsem si postupně uvědomovala původní kultury na všech kontinentech, které žily a dodnes žijí v synchronicitě - v souladu po mnoho tisíc let.

I u nás doma v naší zemi známe oblasti, kde po tisíciletí žili naši dávní předkové, zanechali nám místa, kde dodnes stojí vysoké menhiry a další stavby - svědectví jejich existence. Skrze tato místa a hlavně skrze přírodu se můžeme propojit s pradávnou moudrostí i s tím, co je naší součástí, součástí všeho kolem nás, celé Jednoty.

 

 

 

Výtvarná tvorba:

Zpočátku jsem studovala výtvarné umění, jako malá jsem chodila s dědečkem malířem a grafikem Janem Splídkem malovat krkonošské údolí, poezii světla a stínu alejí stromů a rozkvetlých luk. Na studiu propagačního výtvarnictví mne nejcíce ovlivnila prof. Zdena Polenská, která mne předala umění tapiserií, jezdila se mnou do Brna do atelieru, kde mne zasvěcovala do tajů tvorby a později od ní dostala tu vzácnou možnost, mít společné výstavy. Je to pro mne velmi vzácná Duše, která mne učila nejen výtvarnému umění.

Další vzácnou bytostí, která ovlivnila můj život je paní prof. Nina Roháčová, která mne nasměrovala na cestu poznání.

Moje obrazy a tapiserie jsou inspirovány vnímáním celistvosti bytí, harmonií vesmíru, a velkou roli v nich hraje světlo. Začala jsem tvořit hlavně s příchodem na svět mé dcery Terezky před 13 lety, která mne v těhotenství vzala na výlety mimo tento čas a prostor. Hledala jsem odpovědi na otázky, které nelze racionálně vysvětlit. Odpovědi jsem dostala v moudrých knihách od Paula Bruntona, Vladimíra Megreho a dalších autorů. Prožitky a odpovědi mne inspirovali k tapiseriím Vesmírná harmonie, Tajemství pyramid, Hlubinná záře, Probouzení jara...

 

                     

Tanec:

V těhotenství jsem začala tančit u Tamary Mellisy (www.cestazeny.cz) - vzácné to ženy, která mne naučila rozvíjet intuici, vnímat propojení s miminkem a provedla mne krásným porodním tanečním rituálem. Později jsem v A - centru v Praze vystudovala roční kurz pro lektorky "aktivní a vědomé přípravy na mateřství a rodičovství" - obory Tanec a Hravé cvičení s dětmi od 0 do 3 let.

Začala jsem lektorovat tanec pro maminky s dětmi v A - centru v Praze a první ženské kruhy s intuitivním tancem a meditací od r. 2006.

Ženské kruhy s tancem jsem vedla později i v Krkonoších a v současné době vedu Propojení tancem a léčivou silou zvuku v Prostějově.

Tvořím i vícedenní tanečně - hudební semináře v propojení s kamarádkou vzácnou to ženou Káťou Pokornou (www.muzikocesta.cz)

 

Indiánské pobyty pro rodiny s dětmi:

Od r. 2006 na prosby přátel jsem začala organizovat letní pobyty společně se zážitkovým pedagogem Ondřejem Kracmanem (www.centrum-mozaika.cz), 

"Týden indiánského života" - pobyty pro rodiny s dětma. Jejich součástí jsou zážitkové hry a indiánské dovednosti, výroba mokasín a indiánských ozdob, prožitkový tanec, léčivá síla hudby a rituály v přírodě.

 

Muzikoterapie:

V roce 2009 jsem se seznámila s Celostní muzikoterapií, učila se na seminářích a týdenních pobytech a poté vystudovala Celostní muzikoterapii na Univerzitě Palackého v Olomouci 2011 - 2012.

V Krkonoších jsem 2008 - 2012 iniciovala založení mateřského centra, kde jsem vedla pravidelné tančení pro ženy, pravidelné programy pro maminky s dětmi a muzikoterapeutické programy pro MŠ, ZŠ a speciální školu v Trutnově.

 

 

Společné muzikoterapeutické projekty:

Od září 2012 pracuji pako Muzikoterapeutka na hudebních projektech i jednotlivých muzikoterapiích pro děti i dospělé v Olomouckém kraji a v Brně. A zároveň vytvářím prožitkové individuální muzikoterapie pro skupiny i jednotlivce.

Hudební relaxace, společné muzikoterapie pro speciální školy, Tyflocentrum a Sons pro zrakově hendikepované, hudební programy na letních pobytech, benefiční koncerty a hudebně - taneční dílny s rituály v přírodě.

Projekt Muzikoterapie v Dětském centru Ostrůvek (kojenecký ústav) Olomouc

Koncem r 2012 jsem se seznámila s další důležitou osobností, která ovlivnila mou Cestu muzikoterapie, s výborným muzikoterapeutem a hudebníkem Zdeňkem Vilímkem (www.didgeridoovjeskyni.cz), který je otcem mnoha benefičních projektů - např. Didgeridoo v jeskyni.

Právě tento benefiční projekt finančně podporuje pravidelnou dlouhodobou muzikoterapii v Dětském centru Ostrůvek v Olomouci.

Od roku 2013 jsem se stala muzikoterapeutkou 4 malých dětiček při odborné supervizi mezinárodně uznávané muzikoterapeutky a báječné ženy Kataríny Grochalové.

 

Od roku 2012 se můj tvůrčí život naplňuje hlavně muzikoterapií a hudbou. Vytvářím pravidelné programy pro MŠ, ZŠ a Speciální školy Olomouckého kraje,

pravidelné muzikoterapie v Dětském domově v Olomouci s dětmi předškolního věku, 

Muzikoterapeutické relaxace v Olomouci, Prostějově, Brně, Opavě, Litomyšli, Uherském Hradišti, Jedlové u Poličky,

Muzikoterapeutické i taneční semionáře v Praze, v Brně, Prostějově v Pardubicích,

2 koncerty u příležitosti otevření výstavy Šangri-la - jedinečná výstava o kultuře a životě v Tibetu a Nepálu, koncerty ve Znojmě a Šumperku,

Prožitkové programy v rámci projektu Slavnosti Harmonie ve Znojmě.

 

Songfest (www.songfest.cz)

V listopadu 2013 jsem se seznámila s vynikající čínskou zpěvačkou Feng-Jün Song, žijící v Česku, a stali jsme se s Jarkem součástí festivalu Songfest - vítání nového čínského roku Koně 2014. Vytvořili jsme hudebně- prožitkový doprovodný program v 9 městech. Hlavní program provázel slovem vynikající Jaroslav Dušek.

Poděkování:

Ze všeho nejvíc chci v životě poděkovat mé báječné mamince, kterou mám moc ráda a mým dětem Terezce a Ondráškovi, které miluji a vím, že jsou mými největšími učiteli na mé Cestě životem. Děkuji tatínkovi a bráškovi, děkuji za každé setkání, které nasměrovalo mou Cestu, děkuji všem, jejichž světlo zazářilo na mé Cestě Života.

 

S láskou Lucie