NÁVOD NA UŠITÍ MOKASÍN

Co k tomu budeme potřebovat:

Materiál:
silnější jelenice na podrážky, jelenice na mokasíny a jazyk, proužek jelenice na zavazování, 4 větší ozdobné korálky na zavazovací proužek, 2 barvy malých korálků na obšití mokasínek hradbičkovou technikou, umělá šlacha – nejodolnější materiál na sešití jednotlivých částí k sobě.

Pomůcky:
trojhranná jehla na šití kůže, tenká obyčejná jehla na vyšívání, malé kleštičky, nůžky, ostrý vysouvací řezáč, dřevěné prkénko.

Vše máme připraveno a můžeme začít:

Podrážky:
( obr.1) obkreslíme chodidlo na silnější jelenici, ze všech stran přidáme 5mm a vystřihneme obrys 1.podrážky. Přiložíme ji na kůži zrcadlově, obkreslíme a vystřihneme 2.podrážku. Tak máme připraveny podrážky pro levou i pravou nožičku.

Horní díl:
rozprostřeme si před sebe jelenici rubovou stranou k sobě a přiložíme podrážku na hřbetní část, která je svou kvalitou nejvhodnější na výrobu svršku mokasín. Obkreslíme tvar horního dílu podle nákresu (obr.2). Vystřihneme tvar horního dílu a přiložíme ho na jelenici zrcadlově. Obkreslíme a vystřihneme horní díl pro druhou nohu. Oba dva horní díly nastřihneme (obr.2a).

Sešití podrážky a horního dílu:
horní díl a podrážku přiložíme lícovými stranami k sobě tak, aby hrany ve špičce podrážky a horního dílu ležely na sobě (obr.3). Díly sešíváme trojhrannou jehlou a to osmičkovým stehem. Začínáme uprostřed špičky mokasíny (obr.3) – nejprve sešijeme od špičky k patě jednu polovinu mokasíny, navlékneme další šlachu a sešíváme druhou polovinu také od špičky k patě. U paty se nám oba konce horního dílu sejdou. Přiložíme je hranami k sobě a sešijeme (obr.3a). Nyní máme mokasínu sešitou po rubové straně, teď ji celou otočíte naruby.

Přišití jazyku:
podle šířky kotníku dostřihneme horní díl tak, aby se mokasína pohodlně obouvala a nastřihneme do tvaru písmena T, tímto vytvoříme místo pro jazyk ( obr.4). Vybereme si některý z tvarů jazyků (obr.4a), vystřihneme je z tenčí jelenice a přišijeme osmičkovým stehem (obr.4b).

Zavazování mokasínek:
pomocí řezáče prořízneme otvory pro proužek jelenice. Ten provlékneme a na obou koncích jej ozdobíme větším korálkem (obr.5).

Korálkování:
zadní šev mokasíny můžeme překrýt korálkovým proužkem (obr.6).

Hradbičkování:
Celou horní hranu mokasín i s jazykem můžeme ozdobit korálky – hradbičkovou technikou (obr.7) a (obr.7a).

Před použitím v přírodě namažeme podrážku indulonou – budou odolnější. Mokasíny sušíme vždy jen velmi zvolna, nikdy ne zprudka u ohně.

Mokasínky pro Vaše děti jsou hotové. Nastal okamžik, na který jste se tolik těšili. Nyní můžete nové s láskou ušité botičky obout Vašemu dítěti.


Přeji Vám šťastné kroky v dalších letech Vašeho života. Lucie Čapková